Technika przywoływania dowolnych emocji

08/02/18

Poniższa technika została zaczerpnięta z narzędzi NLP i jest prostą metodą, w której wykorzystuje się „kotwiczenie”. Wymaga ona kilkukrotnego powtórzenia w celu utrwalenia pożądanego efektu.

Krok I

Przed rozpoczęciem ćwiczenia znajdź sobie miejsce gdzie będziesz się czuł dobrze i bezpiecznie. Ważne, żeby było trochę miejsc do zrobienia kroku w przód bez obawy o uderzenie się lub potknięcie. Ćwiczenia nie należy wykonywać kiedy jest się podenerwowanym. W celu uspokojenia przeprowadź technikę oddechową.

Krok II

Wyobraź sobie, że przed sobą widzisz obraz samego siebie uśmiechniętego i radosnego. A teraz zrób krok do przodu i wejdź w ten obraz. Popatrz teraz na całą sytuację będąc częścią tego obrazu. Usłysz, zobacz, poczuj, powąchaj i dotknij wszystkiego, co się wtedy działo. Poczuj radość, która Cię wtedy przepełniała. Połącz to miejsce z uczuciem, które Cię przepełnia.

Krok III

Teraz zrób krok do tyłu i zostaw to uczucie. Pomyśl teraz o geście, które będzie przywoływać to uczucie np. złapanie się za kciuka. Gest powinien być nietypowy i rzadko wykonywany.

Krok IV

Następnie pomyśl jak się czujesz. Jeśli masz jeszcze w sobie odrobinę radości to pomyśl o czymś logicznym np. możesz sobie przypomnieć tabliczkę mnożenia. Kiedy twoje emocje wrócą już do normalnego poziomu, zrób znów krok do przodu – w to miejsce radości – a kiedy uczucie radości zacznie się w tobie pojawiać w twoim ciele zrób ruch, który sobie wybrałeś i wyjdź z tego miejsca. Znów pomyśl sobie o tabliczce mnożenia lub czymś podobnym. 

Krok V

Teraz czas na test: wykonaj swój wybrany gest i sprawdź jakie uczucie Cię wypełnia. Jeśli jest to radość to znaczy, że ćwiczenie się powiodło. Jeśli uczucie się nie pojawia to powtórz całe ćwiczenie. 

Komentarze

 1. Diana z Pieniadzjestkobieta pisze:

  LUBIĘ TAKIE ĆWICZENIA I TO TEŻ JEST BARDZO CIEKAWE!

 2. Piotr Szostak pisze:

  Ciekawa metoda przywoływania konkretnych emocji. Może być użyteczna, gdy targają nami silne emocje i chcemy się uspokoić.
  Ile może trwać programowanie takiego nawyku?

 3. Kiniacz pisze:

  ciekawe sposób, muszę to przetestować 🙂

 4. MalgosIa pisze:

  Bardzo cIekawe ĆWICZENIE!

 5. MalgosIa pisze:

  Na pewnO sKuteczne ĆWICZENIE, mam ochote wyporobowac ?.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*