Metoda Walta Disneya – jak pobudzić naszą kreatywność?

29/09/18

Metoda Walta Disneya jest fajną i prostą metodą do zwiększenia swojej kreatywności w zakresie szukania pomysłów i rozwiązań, budowania celów, strategii, projektów oraz pobudzania pracowników do niestandardowego myślenia. Narzędzie to można wykorzystywać w pracy indywidualnej i zespołowej.

Skuteczność techniki Walta Disneya opiera się na „wybijaniu” nas z schematycznego/skrótowego myślenia, które jest naturalnym procesem usprawniania naszego funkcjonowania.

W metodzie tej obserwuje się problem z trzech perspektyw poprzez wcielenie się w trzy role:

Marzyciel

Jego rolą jest tworzenie pomysłów/koncepcji/rozwiązań. Ten etap ma na celu puszczenie wodze wyobraźni. W tej roli nie ma żadnych ograniczeń.  Można wyolbrzymiać, fantazjować, każdy pomysł nawet szalony jest dobry. Jeżeli Marzyciel poda pomysł „Będziemy teleportować części z magazynu do klientów siłą woli” to taki pomysł też zapisujemy.

Pytania wspierające rolę: o czy marzysz? co jest twoim celem? jakby wyglądał twój idealny cel? Wyobraź sobie, że nie masz żadnych ograniczeń: jakby wyglądał twój cel?, po czym poznasz, że osiągnąłeś twój idealny cel?,

Krytyk

Jego rolą jest znajdowanie wszystkich wad projektu, słabych punktów, możliwych scenariuszy niepowodzeń.

Pytania wspierające rolę: gdzie mamy słabe punkty?, co się nie uda?, co może nie wyjść?, na co jesteśmy nieprzygotowani?, kogo nie przekonamy?, którego niezbędnego zasobu nie pozyskamy?, z jakiego powodu ten projekt jest kiepski?, co zawalimy jeśli go rozpoczniemy? czego nie jesteśmy wstanie przewidzieć?

Realista

Jego rolą jest spojrzenie na projekt przez pryzmat człowieka, który ma wykorzystać posiadane zasoby.

Pytania wspierające rolę: jakie zasoby posiadam?, co już mam? na kogo mogę liczyć?, po czym poznam poszczególne etapy realizacji celu?, z kim mogę współpracować?, jakie są mocne strony mojego zespołu?, jakie mam/mamy doświadczenie? co do tej pory działało?

Jak się przygotować do przeprowadzenia Metody Walta Disneya?

W celu przeprowadzenia tej metody najlepiej jest przygotować 3 flipcharty i 3 różne miejsca gdzie uczestnik/uczestnicy będą mogli się wcielać w poszczególne role.

Flipcharty się sprawdzają ponieważ można na nasze pomysły spojrzeć z dystansu. Przyjrzeć się całości. Dobrze jest również wypisać pytania pomocnicze, które będą nas wspierać w poszczególnych rolach. Jeżeli podczas pracy pojawią się nowe warto je dopisać.

Jak przeprowadzić Technikę Walta Disneya?

Zaczynamy od Marzyciela.

Stajemy przed tablicą i przypominamy sobie jak wyglądamy kiedy marzymy. Jakie postawy/zachowania u nas występują (jak się wtedy zachowywaliśmy, jakie przyjmowaliśmy postawy niewerbalne, jak brzmiał nasz głos, co nam pomaga marzyć). W przypadku procesu grupowego prosimy uczestników, żeby sobie przypomnieli jak to jest być Marzycielem. Można również ich poprosić, żeby podzielili się na forum/w parach swoimi doświadczeniami. Następnie wypisujemu wszystkie możliwe pomysły. Nie ma złych/głupich pomysłów!

Drugi krok to Realista

Tutaj powtarzamy całą procedurę jak w przypadku Marzyciela.

Trzeci krok to Krytyk.

Proceduta startowa jest jak wczesniej lecz tym razem pracujemy na bazie pracy Marzyciela i Realisty. Krytyk obserwuje ich pracę i szuka wszystkich luk, przedstawia czarne scenariusze.

Opracowanie ostatecznego rozwiązania

Teraz na bazie naszych doświadczeń z poszczególnymi rolami opracowujemy końcowe rozwiązanie. Jeżeli jest ono dla nas niesatysfakcjonujące powtarzamy całą procedurę. Z praktyki powiem, że jeżeli przejdziemy proces trzy razy i nie wypracujemy rozwiązania to trzeba dać sobie czas typu tydzień, żeby się „przespać z problemem” i ponownie sie spotkać.

Podsumowanie

Wykorzystuję tą technikę podczas pracy z klientami w sytuacjach kiedy pojawia się schematyczne myślenie jak również w celu pobudzenia kreatywności. 

Druga korzyść to przekucie problemu w wyzwanie ponieważ podczas korzystania z tej metody pojawia się dużo śmiechu i pozytywnej energii.

Trzecia korzyść to zmiana sposobu podejścia do problemu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*