Technika przywoływania dowolnych emocji

08/02/18

Poniższa technika została zaczerpnięta z narzędzi NLP i służy do przywoływania dowolnych emocji. Można ją wykorzystać w przypadku sytuacji stresowych. Jest techniką, która pozwala wywołać u siebie dowolne emocje pod wpływem określonego bodźca.

Wykorzystuje się w niej „kotwiczenie”.

Mechanizm jest dość prosty, bo oparty na automatyzmach. Wszystko to co jest powtarzalne po jakimś czasie się automatyzuje. Z tego powodu podczas jazdy samochodem nie musimy się zastanawiać jak się zmienia biegi lub gdzie jest pedał hamulca. Ponieważ powtórzyliśmy daną operację wiele razy umysł zaczyna ją realizować na poziomie podświadomym czyli poza naszym świadomym działaniem. Inaczej mówiąc nie zadajemy sobie pytania „gdzie jest pedał hamulca i z jaką siłą go nacisnąć” gdy dojeżdżamy do skrzyżowania. Można powiedzieć, że dzieje się to samo.

Poniższe ćwiczenie daje nam możliwość zautomatyzowania dowolnych emocji przy określonym bodźcu. Może to być dotyk, dźwięk, obraz, smak czy zapach. Również te elementy można zmiksować.

Opis ćwiczenia:

Krok I

Przed rozpoczęciem ćwiczenia znajdź sobie miejsce gdzie będziesz się czuł dobrze i bezpiecznie. Ważne, żeby było trochę miejsc do zrobienia kroku w przód bez obawy o uderzenie się lub potknięcie. Ćwiczenia nie należy wykonywać kiedy jest się podenerwowanym. W celu uspokojenia przeprowadź technikę oddechową.

Krok II

Wyobraź sobie, że przed sobą widzisz obraz samego siebie uśmiechniętego i radosnego. A teraz zrób krok do przodu i wejdź w ten obraz. Popatrz teraz na całą sytuację będąc częścią tego obrazu. Usłysz, zobacz, poczuj, powąchaj i dotknij wszystkiego, co się wtedy działo. Poczuj radość, która Cię wtedy przepełniała. Połącz to miejsce z uczuciem, które Cię przepełnia.

Krok III

Teraz zrób krok do tyłu i zostaw to uczucie. Pomyśl teraz o geście, które będzie przywoływać to uczucie np. złapanie się za kciuka. Gest powinien być nietypowy i rzadko wykonywany.

Krok IV

Następnie pomyśl jak się czujesz. Jeśli masz jeszcze w sobie odrobinę radości to pomyśl o czymś logicznym np. możesz sobie przypomnieć tabliczkę mnożenia. Kiedy twoje emocje wrócą już do normalnego poziomu, zrób znów krok do przodu – w to miejsce radości – a kiedy uczucie radości zacznie się w tobie pojawiać w twoim ciele zrób ruch, który sobie wybrałeś i wyjdź z tego miejsca. Znów pomyśl sobie o tabliczce mnożenia lub czymś podobnym. 

Krok V

Teraz czas na test: wykonaj swój wybrany gest i sprawdź jakie uczucie Cię wypełnia. Jeśli jest to radość to znaczy, że ćwiczenie się powiodło. Jeśli uczucie się nie pojawia to powtórz całe ćwiczenie. 

Powodzenia w „kotwiczeniu” 🙂

Komentarze

 1. Diana z Pieniadzjestkobieta pisze:

  LUBIĘ TAKIE ĆWICZENIA I TO TEŻ JEST BARDZO CIEKAWE!

 2. Piotr Szostak pisze:

  Ciekawa metoda przywoływania konkretnych emocji. Może być użyteczna, gdy targają nami silne emocje i chcemy się uspokoić.
  Ile może trwać programowanie takiego nawyku?

 3. Kiniacz pisze:

  ciekawe sposób, muszę to przetestować 🙂

 4. MalgosIa pisze:

  Bardzo cIekawe ĆWICZENIE!

 5. MalgosIa pisze:

  Na pewnO sKuteczne ĆWICZENIE, mam ochote wyporobowac ?.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*