Postawa argumentacyjna występuje w przypadku, gdy rozmówca/słuchacz przygotowuje się do sporu lub jest w jego trakcie.
Żebyśmy mogli prawidłowo analizować informacje podczas rozmowy, należy „trzeźwo myśleć”. Inaczej mówiąc mieć pod kontrolą nasze emocje, które mogą nam przeszkadzać w ocenie informacji, a w ostateczności całkowicie zaburzyć obraz sytuacji. Postawa argumentacyjna jest sygnałem, który pokazuje, że emocje zaczynają przybierać coraz wyższy poziom.
Oznaką postawy argumentacyjnej jest trzymanie nogi w pozycji skrzyżowanej do naszego rozmówcy w formie bariery. Ma go ona oddzielić od osoby, którą traktuję jako rywala, a nie partnera.
Najczęściej postawę argumentacyjną można zauważyć w dwóch postaciach wskazanych niżej.
Rysunek faza II pokazuje jej wstępną postać. Sygnalizuje ona, że emocje u oponenta zaczynają przybierać mocniejszą formę. Jako ciekawostkę podam, że spotykam się z takimi ułożeniami ciała podczas prowadzenia prezentacji, w czasie których słuchacze nie biorą udziału w dyskusji. Wynika to z tego, że pojawia się sprzeciw u uczestnika do pojawiających się informacji. Niewerbalnie sygnalizuje on, że się z tym nie zgadza.
Rysunek faza III pokazuje, że poziom emocji u mojego rozmówcy zaczyna przekraczać kontrolowane granice. Złapanie nogi obiema rękami sygnalizuje, że oponent wzmacnia barierę (formą bariery jest noga) poprzez trzymanie jej.
Poniższy przykład pokazuje, jak rozmówca z postawy zamkniętej przechodzi do postawy argumentacyjnej.
Pozostałe materiały na temat gestów komunikacji niewerbalnej: