Jak rozpoznać po oczach, że ktoś kłamie?

04/02/18

Jak rozpoznać, że ktoś kłamie? Jest dopytanie, które zadaje sobie wiele osób chcących rozwijać u siebie znajomość komunikacji niewerbalnej. Jest to bardzo kusząca perspektywa lecz praktyka pokazuje, że trzeba podchodzić całościowo do analizy zachowań osoby, z którą rozmawiamy. Poniżej chciałbym Państwu pokazać jak do naszych obserwacji komunikacji niewerbalnej wprowadzić ruch gałek ocznych.

Jak czytać ruch gałek ocznych?

Oczy przyjmują 7 stanów, które są dla nas sygnalizatorem, jakie procesy mogą zachodzić w  umyśle naszego rozmówcy. Poniższy tekst, jak również rysunek, jest podany z perspektywy gdy osoba siedzi na przeciwko nas. 

1. Zainteresowanie – jeżeli rozmówca patrzy wam prosto w oczy, to jest to sygnał, że koncentruje się na tym, co do niego mówimy.

2. Pamięć wzrokowa – oczy naszego rozmówcy uciekają w prawą stronę do góry jest to sygnał, że nasz rozmówca sięga do pamięci wzrokowej, inaczej mówiąc, jest to taki stan, jakby oglądał album ze zdjęciami.

3. Pamięć słuchowa – oczy naszego rozmówcy uciekają w prawa stronę do do boku, jest to sygnał, że nasz rozmówca sięga do pamięci słuchowej, inaczej mówiąc jest to taki stan, jakby przeglądał katalog z plikami muzycznymi. Osobiście nie widziałem, żeby czyjeś oczy przyjmowały taki kierunek, ale jedna z uczestniczek warsztatów podzieliła się swoimi obserwacjami, że spotkała się z takim stanem oczu w szkole językowej.

4. Dialog wewnętrzny – oczy naszego rozmówcy uciekają w prawą stronę do dołu, jest to sygnał, że nasz rozmówca zaczyna sam ze sobą rozmawiać. Rozważa różne opcje, często podejmuje decyzje.

5. Myśli kinestetyczne – oczy naszego rozmówcy uciekają w lewą stronę do dołu, w tym stanie rozmówca przypomina sobie doświadczenia mechaniczne typu dotyk drzewa, ciepło słońca, powiew wiatru. Kinestetycy podejmują decyzję o zakupie na podstawie dotyku. Najpierw najczęściej produkt badają rękoma i jeśli im pasują doznania z nim związane, to zaczynają zwracać uwagę na inne bodźce np. wygląd.

6. Tworzenie słuchowe – oczy naszego rozmówcy uciekają w lewą stronę do boku, w tym stanie tworzymy dźwięki np. słyszymy tekst naszego przemówienia.

7. Tworzenie wzrokowe – oczy naszego rozmówcy uciekają w lewą stronę do góry, w tym stanie wizualizuje sobie swoje pomysły np. widzimy jak będzie wyglądał nasz dom.

Rysunki jak czytać ruch gałek ocznych

Przykłady jak rozpoznać po oczach, że ktoś kłamie?

Wariant 1:

Zadaje mojemu rozmówcy pytanie: co wczoraj wieczorem robiłeś? 

On bez żadnego mrugnięcia okiem odpowiada: oglądałem Bonanzę. 

Należy się spodziewać, że odpowiedź jest prawdziwa.

Wariant 2:

Zadaje mojemu rozmówcy pytanie: co wczoraj wieczorem robiłeś? 

Oczy idą w kierunku „pamięci wzrokowej” (przypomina sobie, co robił wieczorem) potem wracają do pozycji „zainteresowania” i pada odpowiedź: oglądałem Bonanzę. 

Należy się spodziewać, że odpowiedź jest prawdziwa.

Wariant 3:

Zadaje mojemu rozmówcy pytanie: co wczoraj wieczorem robiłeś? 

Oczy idą w kierunku pamięci wzrokowej (przypomina sobie, co robił wieczorem) potem idą do pozycji „dialog wewnętrzny” (zastanawia się jaką odpowiedź udzielić) i wracają do pozycji zainteresowania, pada odpowiada: oglądałem Bonanzę. 

Należy się spodziewać, że odpowiedź może być przekłamana.

Wariant 4:

Zadaje mojemu rozmówcy pytanie: co wczoraj wieczorem robiłeś? 

Oczy idą w kierunku pamięci wzrokowej (przypomina sobie, co robił wieczorem) potem idą do pozycji „dialog wewnętrzny” (zastanawia się jaką odpowiedź udzielić) następnie przesuwają się do „tworzenia wzrokowego” (wymyśla odpowiedź) i wracają do pozycji zainteresowania, pada odpowiada: oglądałem Bonanzę. 

Należy się spodziewać, że odpowiedź jest nieprawdziwa.

Jest to technika bardzo skuteczna lecz wymaga dużej umiejętności słuchania ze zrozumieniem oraz obserwacji w trudnych sytuacjach. 

Poniżej linki do artykułów szczegółowo opisujących najważniejsze gesty komunikacji niewerbalnej:

Szukasz więcej informacji zajrzyj na mój kanał na YouTube

Komentarze

 1. KNsmok pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł jednak jest pewna nieścisłość. Oczy rozmówcy uciekające w prawo do góry np. To z naszej perspektywy czyli w jego lewo czy jemu uciekają w jego prawą stronę.

  1. Tomasz pisze:

   Dzień dobry
   Patrzymy na kierunek oczu z perspektywy obserwatora.
   Pozdrawiam

 2. Karla pisze:

  Ja również dostrzegam brak konkretu. W czyją prawą stronę/w czyją lewą, naszą czy rozmówcy?⁸

  1. Tomasz pisze:

   Dzień dobry
   Patrzymy na kierunek oczu z perspektywy obserwatora.
   Pozdrawiam

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*