Jak rozpoznać kłamstwo po oczach?

04/02/18

Oczy przyjmują 7 stanów, które są dla nas sygnalizatorem, jakie procesy mogą zachodzić w  umyśle naszego rozmówcy. Poniższy tekst, jak również rysunek, jest podany z perspektywy gdy osoba siedzi na przeciwko nas. 

1. Zainteresowanie – jeżeli rozmówca patrzy wam prosto w oczy, to jest to sygnał, że koncentruje się na tym, co do niego mówimy.

2. Pamięć wzrokowa – oczy naszego rozmówcy uciekają w prawą stronę do góry jest to sygnał, że nasz rozmówca sięga do pamięci wzrokowej, inaczej mówiąc, jest to taki stan, jakby oglądał album ze zdjęciami.

3. Pamięć słuchowa – oczy naszego rozmówcy uciekają w prawa stronę do do boku, jest to sygnał, że nasz rozmówca sięga do pamięci słuchowej, inaczej mówiąc jest to taki stan, jakby przeglądał katalog z plikami muzycznymi. Osobiście nie widziałem, żeby czyjeś oczy przyjmowały taki kierunek, ale jedna z uczestniczek warsztatów podzieliła się swoimi obserwacjami, że spotkała się z takim stanem oczu w szkole językowej.

4. Dialog wewnętrzny – oczy naszego rozmówcy uciekają w prawą stronę do dołu, jest to sygnał, że nasz rozmówca zaczyna sam ze sobą rozmawiać. Rozważa różne opcje, często podejmuje decyzje.

5. Myśli kinestetyczne – oczy naszego rozmówcy uciekają w lewą stronę do dołu, w tym stanie rozmówca przypomina sobie doświadczenia mechaniczne typu dotyk drzewa, ciepło słońca, powiew wiatru. Kinestetycy podejmują decyzję o zakupie na podstawie dotyku. Najpierw najczęściej produkt badają rękoma i jeśli im pasują doznania z nim związane, to zaczynają zwracać uwagę na inne bodźce np. wygląd.

6. Tworzenie słuchowe – oczy naszego rozmówcy uciekają w lewą stronę do boku, w tym stanie tworzymy dźwięki np. słyszymy tekst naszego przemówienia.

7. Tworzenie wzrokowe – oczy naszego rozmówcy uciekają w lewą stronę do góry, w tym stanie wizualizuje sobie swoje pomysły np. widzimy jak będzie wyglądał nasz dom.


Jak z takich kombinacji ruchu gałek oczu rozpoznać kłamcę?


Wariant 1:

Zadaje mojemu rozmówcy pytanie: co wczoraj wieczorem robiłeś? 

On bez żadnego mrugnięcia okiem odpowiada: oglądałem Bonanzę. 

Należy się spodziewać, że odpowiedź jest prawdziwa.


Wariant 2:

Zadaje mojemu rozmówcy pytanie: co wczoraj wieczorem robiłeś? 

Oczy idą w kierunku „pamięci wzrokowej” (przypomina sobie, co robił wieczorem) potem wracają do pozycji „zainteresowania” i pada odpowiedź: oglądałem Bonanzę. 

Należy się spodziewać, że odpowiedź jest prawdziwa.


Wariant 3:

Zadaje mojemu rozmówcy pytanie: co wczoraj wieczorem robiłeś? 

Oczy idą w kierunku pamięci wzrokowej (przypomina sobie, co robił wieczorem) potem idą do pozycji „dialog wewnętrzny” (zastanawia się jaką odpowiedź udzielić) i wracają do pozycji zainteresowania, pada odpowiada: oglądałem Bonanzę. 

Należy się spodziewać, że odpowiedź może być przekłamana.


Wariant 4:

Zadaje mojemu rozmówcy pytanie: co wczoraj wieczorem robiłeś? 

Oczy idą w kierunku pamięci wzrokowej (przypomina sobie, co robił wieczorem) potem idą do pozycji „dialog wewnętrzny” (zastanawia się jaką odpowiedź udzielić) następnie przesuwają się do „tworzenia wzrokowego” (wymyśla odpowiedź) i wracają do pozycji zainteresowania, pada odpowiada: oglądałem Bonanzę. 

Należy się spodziewać, że odpowiedź jest nieprawdziwa.


Jest to technika bardzo skuteczna lecz wymaga dużej umiejętności słuchania ze zrozumieniem oraz obserwacji w trudnych sytuacjach. 


Zdecydowanie prostszą metodą na rozpoznawanie kłamcy jest znajomość komunikacji niewerbalnej.Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*