Koło życia – poradnik jak wykonać

28/06/18

Koło życia jest fajnym i prostym narzędziem do sprawdzenia równowagi pomiędzy ośmioma najważniejszymi życiowymi wartościami człowieka. Dzięki tej metodzie możemy samodzielnie zastanowić się czy proporcje jakie mamy w poczuciu spełnienia poszczególnych wartością są dla nas satysfakcjonujące. Pozwala również zastanowić się, co chcemy z obecnym stanem zrobić.

Podczas sesji coachingowych lub spotkań szkoleniowych nie raz byłem świadkiem olbrzymiego zdziwienia a może rozżalenia gdy osoba wypełniająca arkusz uświadamia sobie jak bardzo dużo traci w pogoni za rzeczami, które złudnie są ważne. Nie raz osoby po wypełnieniu arkusza postanawiają zmienić proporcje.

Rodzina, przyjaciele – główne czynniki mające wpływ na nasze życie. Relacje z osobami bliskimi w olbrzymi sposób przekładają się na to jak się czujemy po pracy. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że główną przyczyną wielu chorób są złe relacje z osobami najbliższymi. Jeśli są długotrwale nieprawidłowe to powiązane są z długotrwałym stresem, który skutkuje różnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Rozwój osobisty, kariera – te czynniki warunkują z naszą potrzebą zmiany, która w nas się pojawia. Ponieważ sporo czasu spędzamy w pracy wiele osób rozwój osobisty rozpatruje poprzez karierę. Często kariera nie rozwija się poprzez zaspokajanie własnych potrzeb a spełnianie cudzych oczekiwań. Sporo klientów coachingów zadaje pytanie: co zrobić, żeby praca sprawiała satysfakcję.

Finanse, standard życia – obszary dość mocno warunkowane jako sukces. Sporo osób rozpatruje to jako czynniki zmuszający ich do rezygnacji z pozostałych wartości na rzecz zapewnienia odpowiednich finansów i standardu życia.

Zdrowie, rozrywka rekreacja – czynniki te mają kolosalne znaczenie dla naszego dobrego stanu psychicznego i fizycznego. Wielu klientów podczas sesji tłumaczy się, że nie ma czasu na uzyskanie dobrego poziomu satysfakcji zasłaniając się pracą i rodziną. Najczęściej okazuje się, że przy odrobinie dobrej woli i zmianie nawyków bez problemu te wartości można podnieść. 

Ćwiczenie: Koło życia

Krok 1: Narysuj swoje „Koło życia”. Wartość 1 – minimalny poziom satysfakcji z obecnego stanu, wartość 10 – maksymalny poziom satysfakcji.

Krok 2: Odpowiedz na poniższe pytania:

 • Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?
 • Jak to, co dla Ciebie najważniejsze wygląda w zestawieniu z Twoim kołem?
 • Jakie uczucia Ci towarzyszą, gdy obserwujesz swoje koło życia?
 • Które z części koła wpływają wzajemnie na siebie?
 • Która z zaznaczonych ósemek w największym stopniu wpływa na pozostałe?
 • W których obszarach chciałbyś zwiększyć poziom swojego zadowolenia?
 • Co możesz zrobić aby oczekiwany poziom satysfakcji osiągnąć?
 • Co jeszcze możesz zrobić?
 • Jaki wpływ będzie mieć zwiększenie poziomu satysfakcji jednego z obszarów na pozostałe?
 • Którym obszarem chcesz się zająć w pierwszej kolejności, aby obraz całego koła w twoim przekonaniu się poprawił?
 • Jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy zajmiesz się tym obszarem?

Krok 3: Podejmij poniższe działania:

a. Wypisz poniżej dwie pierwsze czynności, które potrzebujesz wykonać, aby poprawić stan wybranego obszaru.

b. Wypisz kolejne trzy czynności, które doprowadzą Cię do poprawy wybranego obszaru.

Ćwiczenie „Koło Życia” do pobrania

Komentarze

 1. Kinga Kulczycka pisze:

  Znam i z powodzeniem stosuję to narzędzie w swojej pracy. Dobry artykuł 🙂

  1. admin pisze:

   Też bardzo lubię tą technikę :).

 2. Patrycja Czubak pisze:

  Jeszcze nigdy nie słyszałam o tej metodzie – ciekawy sposób 🙂

  1. admin pisze:

   Bardzo polecam tą technikę. Podczas coachingów lubię ją stosować. Daje ona możliwość przyjrzenia się, co jest dla klienta ważne i na ile jest to realizowane.

 3. Hanna pisze:

  Dwa lata temu zachorowałam i wtedy na warsztatach rysowałam koło życia. Przemyślałam i przemodelowałam proporcje. Teraz jest prawie tak jakbym chciała.

  1. admin pisze:

   Bardzo ważne jest zrobić pierwszy krok a potem samo już idzie 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*