Koło życia jest fajnym i prostym narzędziem do sprawdzenia równowagi pomiędzy ośmioma najważniejszymi życiowymi wartościami człowieka. Dzięki tej metodzie możemy samodzielnie zastanowić się czy proporcje jakie mamy w poczuciu spełnienia poszczególnych wartością są dla nas satysfakcjonujące. Pozwala również zastanowić się, co chcemy z obecnym stanem zrobić.
Podczas sesji coachingowych lub spotkań szkoleniowych nie raz byłem świadkiem olbrzymiego zdziwienia a może rozżalenia gdy osoba wypełniająca arkusz uświadamia sobie jak bardzo dużo traci w pogoni za rzeczami, które złudnie są ważne. Nie raz osoby po wypełnieniu arkusza postanawiają zmienić proporcje.
Rodzina, przyjaciele – główne czynniki mające wpływ na nasze życie. Relacje z osobami bliskimi w olbrzymi sposób przekładają się na to jak się czujemy po pracy. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że główną przyczyną wielu chorób są złe relacje z osobami najbliższymi. Jeśli są długotrwale nieprawidłowe to powiązane są z długotrwałym stresem, który skutkuje różnymi powikłaniami zdrowotnymi.
Rozwój osobisty, kariera – te czynniki warunkują z naszą potrzebą zmiany, która w nas się pojawia. Ponieważ sporo czasu spędzamy w pracy wiele osób rozwój osobisty rozpatruje poprzez karierę. Często kariera nie rozwija się poprzez zaspokajanie własnych potrzeb a spełnianie cudzych oczekiwań. Sporo klientów coachingów zadaje pytanie: co zrobić, żeby praca sprawiała satysfakcję.
Finanse, standard życia – obszary dość mocno warunkowane jako sukces. Sporo osób rozpatruje to jako czynniki zmuszający ich do rezygnacji z pozostałych wartości na rzecz zapewnienia odpowiednich finansów i standardu życia.
Zdrowie, rozrywka rekreacja – czynniki te mają kolosalne znaczenie dla naszego dobrego stanu psychicznego i fizycznego. Wielu klientów podczas sesji tłumaczy się, że nie ma czasu na uzyskanie dobrego poziomu satysfakcji zasłaniając się pracą i rodziną. Najczęściej okazuje się, że przy odrobinie dobrej woli i zmianie nawyków bez problemu te wartości można podnieść.
Krok 1: Narysuj swoje „Koło życia”. Wartość 1 – minimalny poziom satysfakcji z obecnego stanu, wartość 10 – maksymalny poziom satysfakcji.
Krok 2: Odpowiedz na poniższe pytania:
Krok 3: Podejmij poniższe działania:
a. Wypisz poniżej dwie pierwsze czynności, które potrzebujesz wykonać, aby poprawić stan wybranego obszaru.
b. Wypisz kolejne trzy czynności, które doprowadzą Cię do poprawy wybranego obszaru.
Znam i z powodzeniem stosuję to narzędzie w swojej pracy. Dobry artykuł 🙂
Też bardzo lubię tą technikę :).
Jeszcze nigdy nie słyszałam o tej metodzie – ciekawy sposób 🙂
Bardzo polecam tą technikę. Podczas coachingów lubię ją stosować. Daje ona możliwość przyjrzenia się, co jest dla klienta ważne i na ile jest to realizowane.
Dwa lata temu zachorowałam i wtedy na warsztatach rysowałam koło życia. Przemyślałam i przemodelowałam proporcje. Teraz jest prawie tak jakbym chciała.
Bardzo ważne jest zrobić pierwszy krok a potem samo już idzie 🙂